Carlos Barrios, språkrör för mayarådet i Guatemala dementerar, i tidningen El Tiempo i Colombia, att världen skulle gå under på fredag. Det finns en kollektiv hysteri i världen på grund av mayakalendern och dess påstådda beräkning att jorden går under 21 december. Det har spridits via internet och till och med på bio. Enligt Barrios beror den på att Hollywood, för att tjäna pengar, har spridit missuppfattningar och blandat ihop mayakalendern med den kinesiska.
I Colombia har människor som tror på profetian byggt underjordiska skyddsrum där de lagrar mat och vatten. Enligt El Tiempo är det så många som var femte person i USA som tror att de inte kommer att få uppleva en lördag denna vecka. I Serbien är hotellen i Monte Rtanj, där det påstås vara säkert, fullbokade.
Men den goda nyheten är att världen inte går under, säger Carlos Barrios, språkrör för Consejo de Ancianos (de äldres råd) i Guatemala.
– Den 21 december avslutas en lång kosmisk cykel på 5200 år och en ny inleds.
– Vad kommer att hända med jorden då?
– Det kommer att ske en energiväxling. Vi kommer att börja vibrera i ett nytt medvetande i harmoni med Moder Jord.
I Guatemala blir det istället för jordens undergång en stor konsert med U2, Plácido Domingo och Elton John den 20 december.
Ha! Låt det vara, det kommer att skrämma skiten ur några i framtiden
Mayaindianer i nutid är oftast katoliker, men i Mexiko finns många som konverterat till islam.